Praporky lungta - symbolika

Lungta jsou papírové nebo látkové praporky s vyobrazením lungty, větrného koně. Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody. Papírové praporky (lístečky) s obrázkem lungty Tibeťané rozhazují do větru a textilní praporky lungty rozvěšují na významných buddhistických místech, v průsmycích a zejména na vrcholcích hor.

Hlavním účelem lungty je přinést dobrý osud, štěstí (mít štěstí). Lungta je tibetským symbolem dobrého osudu a pohody, doslovně znamená větrný kůň nebo kůň ve větru. Slovo lung má v tibetštině více významů: v běžném životě znamená vítr, v buddhismu označuje vitální energii, jeden z pěti základních elementů, a v medicíně jednu ze tří základních složek lidského těla. Slovo ta v tibetštině označuje koně.

Pět barev praporků má více významů: pět vrstev nebo pět prvků, jsou možné i další významy jako např. pět buddhovských rodin atd.

Papírová lungta Papírová lungta Papírová lungta Papírová lungta Papírová lungta Papírová lungta Papírová lungta Textilní lungty v Dharamsale Textilní lungty v Dharamsale Textilní lungty ve Lhase Textilní lungty ve Lhase

Foto: Ľubomír Sklenka