Akce Lungty v roce 2010

Křest knihy Můj syn dalajlama

V březnu letošního roku byla slavnostně pokřtěna kniha Můj syn dalajlama - Příběh matky, kterou ze vzpomínek dalajlamovy matky Dekji Cchering sepsala její vnučka Jangdzom Dolma. Do českého jazyka ji z anglického originálu přeložil Miroslav Pošta. Křest knížky proběhl v krásném prostoru čokoládovny Choco Cafe U Červené židle. Pozvání stát se kmotrou této knížky přijala Květa Fialová, známá česká herečka a příznivkyně buddhismu, Tibetu a Jeho Svatosti dalajlamy. Kulturní večer výtečně moderovala členka našeho sdružení Edita Kleckerová a v průběhu programu také zazněly ukázky z knížky čtené Květou Fialovou.

Do čokoládovny dorazilo přibližně 40 hostů, mezi nimi i Geše Nyima, tibetský bönistický mnich a v současné době lektor na Karlově univerzitě, nebo také herečka Bára Hrzánová. Celý program křestu trval asi 2 hodiny a bylo na něm možné zakoupit jak novou knihu tak i zboží z našeho obchůdku.

10. března - demonstrace před velvyslanectvím ČLR

Ve středu 10. března 2010 uplynulo 51 let od násilného potlačení povstání tibetského lidu.

V den, kdy si svět připomíná 51. výročí povstání v Tibetu proti čínské okupaci se před čínským velvyslanectvím v Pelléově ulici v Praze sešlo kolem dvou stovek lidí, kterým porušování těch nejzákladnějších lidských práv není lhostejné.

Česká pobočka Amnesty International uspořádala protestní akci, jejíž hlavním bodem bylo promítání dokumentu „Leaving Fear Behind“, tibetského filmaře Dhondupa Wabgčchena, odsouzeného k šesti letům vězení právě za vytvoření tohoto dokumentu.

Ke shromážděným promluvila ředitelka Amnesty International Dáša van der Horst a také Kateřina Jacques ze Strany Zelených. Promítání trvalo necelou půl hodinu. Skandovala se protibetská hesla, podepisovala se petice za propuštění Dhondupa Wabgčchena a čínská strana byla vyzvána k jejímu převzetí. Ovšem dveře velvyslanectví zůstaly zavřené.

Filmový dokument "Leaving Fear Behind", které bylo promítáno před Čínskou ambasádou je ke zhlédnutí na stránkách Amnesty International .

13. března 2010, Benefiční koncert – Tibet žije!, Klub Kaštan

Benefiční koncert, jehož cílem bylo podpořit klášterní školu v Ladaku, se konal v břevnovském klubu Kaštan. Na koncertu vystoupili Dála, Trombenik a Green Småtroll, večer již tradičně moderoval slammer Bohdan Bláhovec. Na všechny návštěvníky čekala bohatá tombola složená z ladackých fotografií a dárků s tibetskou tématikou. Velké obliby se dočkala tibetská polévka a tibetské šátečky momo.

Více informací na stránkách tibetzije.cz

Dražba fotografií z tomboly Kapela Trombeník Kapela Green Småtroll